A megállapodás részeként hétfőn nyolc államban 84 First Republic-fiók nyílik meg újra JPMorgan-fiókként.
A szabályozó hatóságok hétfőn átvették a First Republic Bank irányítását és eladták a JPMorgan Chase-nek, ami egy drámai lépés volt a pénzügyi rendszert megrázó, két hónapja tartó bankválság megfékezésére.
A First Republic, amelynek eszközeit a kamatlábak emelkedése megviselte, az életben maradásért küzdött, miután a múlt hónapban két másik hitelező is összeomlott, megijesztve a betéteseket és a befektetőket.
A First Republicot a Szövetségi Betétbiztosítási Társaság vette át, majd azonnal eladta a JPMorgan-nak. Az ügyletet órákkal az amerikai piacok megnyitása előtt jelentették be, miután a tisztviselők a hétvégén összecsődültek.
Hétfőn később nyolc államban 84 First Republic-fiók nyílik meg újra JPMorgan-fiókként.
A JPMorgan „átveszi a First Republic Bank összes betétjét és lényegében az összes eszközét” – áll az F.D.I.C. közleményében. A szabályozó hatóság becslése szerint biztosítási alapjának mintegy 13 milliárd dollárt kell kifizetnie a First Republic veszteségeinek fedezésére. A JPMorgan azt is közölte, hogy az F.D.I.C. 50 milliárd dolláros finanszírozást biztosítana számára.
„A kormányunk felkért minket és másokat, hogy lépjünk közbe, és mi megtettük” – mondta Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója. Elmondta, hogy a tranzakció célja „a betétbiztosítási alap költségeinek minimalizálása”.
A felvásárlással a JPMorgan, amely már így is az ország legnagyobb bankja, még nagyobbá válik, és a washingtoni progresszív demokraták politikai ellenőrzését vonhatja maga után.
A First Republic annak ellenére bukott meg, hogy márciusban 30 milliárd dolláros mentőövet kapott az ország 11 legnagyobb bankjától. A JPMorgan közölte, hogy a 30 milliárd dollárt az ügylet lezárása után visszafizetik. Összességében a First Republic a 2008-as pénzügyi válság idején csődbe ment Washington Mutual után a második legnagyobb vagyonnal rendelkező amerikai bankként vonul be a történelembe.
A First Republic állami átvétele és eladása hét héttel azután történt, hogy a kormány átvette az ellenőrzést a Silicon Valley Bank és a Signature Bank felett, amelyek csődje sokkoló hullámot indított el az iparágban, és felvetette a félelmet, hogy más regionális bankokat is hasonló betétfutás veszélye fenyeget.
Sok banki szakértő szerint a First Republic megpróbáltatásai inkább a márciusi zavarokra adott késleltetett reakciót jelentették, mintsem a válság új szakaszának nyitányát. A befektetők és az iparági vezetők optimisták, hogy más közepes vagy nagy hitelezőknél nem áll fenn a csőd veszélye. Miközben a First Republic részvényei a múlt héten ismét zuhantak, más bankok részvényei alig mozdultak.
Az amerikai pénzügyi rendszernek rengeteg problémája van. A közelmúltban bekövetkezett bankcsődök és az emelkedő kamatlábak arra kényszerítették a bankokat, hogy visszafogják a hitelezést, ami megnehezítette a vállalkozások terjeszkedését és a magánszemélyek számára a lakás- és autóvásárlást. Ez az egyik oka annak, hogy a gazdaság az elmúlt hónapokban lelassult.
A JPMorgan részvényei mintegy 3 százalékkal emelkedtek a tőzsdei kereskedésben, míg az S&P 500-as részvényindex stagnálással nyitott.
„A First Republicról tudtuk, hogy a márciusi banki stresszhelyzetből hátramaradt befejezetlen ügyek fő tétele” – mondta Krishna Guha, az Evercore ISI globális politikai és jegybanki stratégiai csapatának vezetője. Elmondta, hogy várakozásai szerint – tekintettel arra, hogy a lefoglalásra széles körben számítottak – „ez nem fog nagymértékű tovagyűrűzést eredményezni a pénzügyi piacokon”.
A 30 milliárd dolláros készpénz-infúzió segített megnyugtatni a bankrendszerrel kapcsolatos általánosabb félelmeket, de nem oszlatta el a First Republic életképességével kapcsolatos aggodalmakat. Az 1985-ben alapított hitelező az év elején a 14. legnagyobb bank volt az Egyesült Államokban. Részvényei szinte teljes értéküket elvesztették, miután a Silicon Valley Bank megingásával kezdődően könyörtelenül meredek zuhanássorozatot produkáltak.
A First Republic végét hetekig tartó huzavona előzte meg, amikor a bank és tanácsadói vagy a bank megmentésére, vagy egy állami felvásárláson kívüli vevő megtalálására törekedtek. Az erőfeszítések azonban kudarcba fulladtak: Más bankok nem voltak hajlandóak megvásárolni a bankot vagy annak egyes részeit anélkül, hogy biztosítékot kaptak volna arra, hogy nem maradnak több milliárd dolláros veszteséggel. A múlt héten, egy riasztó eredményjelentést követően, amelyben a bank nyilvánosságra hozta, hogy az ügyfelek a betétek több mint felét kivonták, világossá vált, hogy a kormányzati felvásárláson kívül nincs más lehetőség.
A múlt hét végén az F.D.I.C. más pénzintézetekhez, köztük a JPMorgan Chase-hez, a PNC Financial Services-hez és a Bank of America-hoz fordult, hogy ajánlatot kérjen a First Republicra. Az ajánlattevőknek vasárnap délig kellett benyújtaniuk ajánlatukat. Az ajánlattételi folyamat részeként a bankokat arról is megkérdezték, hogy a bank mely részeit nem fogadnák el.
A másik két csődbe ment bankhoz – a Silicon Valley Bankhoz és a Signature-hoz – hasonlóan a First Republic is összeomlott a hitelek és befektetések súlya alatt, amelyek több milliárd dollár értéket veszítettek, mivel a Federal Reserve gyorsan emelte a kamatlábakat az infláció elleni küzdelem érdekében. Amikor nyilvánvalóvá vált, hogy ezek az eszközök sokkal kevesebbet érnek, a First Republic tehetős ügyfelei, akiknek többsége a tengerparton él, a lehető leggyorsabban elkezdték kivonni a pénzüket, a befektetők pedig eladták a részvényeket.
Múlt hétfőn a First Republic nyilvánosságra hozta, hogy az ügyfelek az év első három hónapjában 102 milliárd dollárnyi betétet vontak ki, ami jóval több mint a fele a 2022 végén birtokolt 176 milliárd dollárnak. Azt is közölte, hogy 92 milliárd dollárt vett fel kölcsön, főként a Fedtől és a kormány által támogatott hitelezési csoportjaitól, ezzel gyakorlatilag elismerte, hogy a pénzügyi ágazat végső menedékként szolgáló hitelezőihez kellett fordulnia, hogy nyitva tartsa az ajtókat.
A bank zord pénzügyi kimutatása csak a befektetők legrosszabb félelmeit táplálta – hogy az F.D.I.C.-nek át kell vennie a bankot.
Csütörtök estére a First Republic és tanácsadói tisztában voltak azzal, hogy az állami átvételen kívül nincs más lehetőségük. Az F.D.I.C. a Guggenheim Partners pénzügyi tanácsadó céggel dolgozott együtt a folyamaton, három, a helyzetet ismerő személy szerint.
A szövetségi szabályozó hatóságok védekező üzemmódban vannak. A múlt héten a Fed és az F.D.I.C. olyan jelentéseket tett közzé, amelyekben bírálták magukat, amiért nem szabályozták megfelelően a Silicon Valley Bank and Signature-t. A jelentések a bankokat rossz irányítással és túlzott kockázatvállalással is vádolták.
A First Republicnak sok ügyfele volt a start-up iparban – hasonlóan a Silicon Valley Bankhoz – és a pénzügyi iparban, köztük vezető bankárok és fedezeti alapkezelők. Számos számláján több mint 250 000 dollár volt, ami a szövetségi betétbiztosítás határértéke.
A First Republic összeomlása tovább növelheti a gazdasági lassulással kapcsolatos aggodalmakat. A Silicon Valley Bank csődjével kezdődött felfordulás óvatosabbá tette a bankokat és a befektetőket, mondják iparági szakértők és közgazdászok. Ez az óvatosság pedig megnehezítheti és költségesebbé teheti a hitelezést, ami akadályozhatja az üzleti terjeszkedést és a munkaerő-felvételt.
Guha úr szerint a First Republic bezárása miatt a Fed a szerdai ülésén valószínűleg negyed százalékpontos kamatemelésre készül, ahogyan arra széles körben számítottak. Sőt, szerinte ez „megtisztíthatja a terepet” egy ilyen lépéshez, mivel megszűnik a kockázat és a bizonytalanság egy elhúzódó forrása.
Guha úr szerint azonban a banki problémák az „akut” fázisból a „krónikus” fázisba lépnek: A többi hitelező a First Republic és a közelmúltban történt más bankcsődök alapján megpróbálhatja megerősíteni saját pozícióit azáltal, hogy óvatosabbá válik a hitelezésben.
„A banki stressz makrogazdasági hatásai talán még csak a kibontakozás korai szakaszában vannak” – mondta Guha úr.
A bank vezetői az általa kiszolgált ügyféltípusok – nagy részük multimilliomos – miatt gyakran beszéltek a bank üzleti modelljének biztonságáról és növekedéséről. Ügyfélkörében kevés volt a nemfizetés, de a bank jelzáloghiteleket vállalt, amikor a kamatlábak nagyon alacsonyak voltak, és ahelyett, hogy eladta volna őket befektetőknek, inkább a könyveiben tartotta őket. A First Republic nagy mennyiségű lakáshitel-állománya az elmúlt évben minden alkalommal értékét vesztette, amikor az új hitelek jelzálogkamatlába emelkedett.
Más regionális hitelezők, mint például a Utah állambeli Zions Bank és a Los Angeles-i PacWest, gyorsabban megerősödtek, mint a First Republic, és banki elemzők nem látnak újabb összeomlást küszöbön állni. Az S&P 500-as részvényindexben szereplő összes többi bank részvényei emelkedtek pénteken, még akkor is, amikor a First Republic részvényei több mint 40 százalékos mínuszban zárták a napot a kormányzati átvételre való várakozás miatt.