Kanada egyik legnagyobb tartománya folytatja tervét, miszerint az ország első tartományaként több kemény drogot is dekriminalizáljon.
Keddtől kezdve a 18 évnél idősebb brit kolumbiai lakosok legfeljebb 2,5 gramm kábítószert, például kokaint, heroint, fentanilt, metamfetamint és morfiumot tarthatnak maguknál – számolt be a BBC.
Brit Columbia engedélyt kapott a kormánytól, hogy három évig kipróbálhassa a tervet, amikor a drogok továbbra is illegálisak lesznek, de a 2,5 grammnál kevesebbet magánál tartókat nem fogják letartóztatni, vádat emelni vagy elkobozni.
Ehelyett a kábítószert maguknál tartó lakosoknak tájékoztatást nyújtanak majd az egészségügyi és szociális szolgáltatásokról.
„A kábítószer-fogyasztó emberek dekriminalizálása lebontja a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos félelmet és szégyent és biztosítja, hogy biztonságosabban forduljanak életmentő támogatásokhoz” – mondta a tervről Jennifer Whiteside, Brit Kolumbia mentális egészségért és függőségekért felelős minisztere.
Carolyn Bennett, Kanada mentális egészségért és függőségekért felelős szövetségi minisztere szerint a lépés „monumentális váltás a drogpolitikában, amely a további kriminalizálással szemben a bizalmi és támogató kapcsolatok előmozdítását részesíti előnyben az egészségügyi és szociális szolgáltatásokban”.
A terv szószólói azt remélik, hogy a terv a túladagolásos halálesetek megugrását kezeli majd, amely 2016 óta 10 000 ember halálát okozta Brit Kolumbiában. Ekkor az ország közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a kábítószerrel kapcsolatos halálesetek számát – számolt be a CBC.
A terv számos kanadai kritikusa szerint nem megy elég messzire és a 2,5 gramm túl alacsony küszöbérték, amely nem fog változást hozni a nagy mennyiségű kábítószert fogyasztó felhasználók számára.
„A dekriminalizáció szerintem azt jelentené, hogy ha valaki személyes használatra tart magánál egy anyagot, akkor az személyes használatra van és a rendőrségnek ebben nem kellene szerepet játszania. … Hogy mit használsz személyes szükségleteidre, az a te döntésed” – mondta Lisa Lapointe, Brit Columbia vezető halottkémje a CBC-nek.
Néhányan nyilvánosan ellenezték a kábítószerek dekriminalizálását, köztük Chuck Doucette, a kanadai drogprevenciós hálózat elnöke, aki szerint „a kábítószer-fogyasztás megkönnyítése olyan, mint a palliatív ellátás”.
„Ezzel csak lassú halálra ítéljük őket a drogok miatt, míg ha leszoktatjuk őket, visszaadjuk nekik az életet” – mondta Doucette a New York Times-nak hozzátéve, hogy a terv „kibúvó” és a drogfogyasztóknak segítséget kellene nyújtani az okok kezelésében, „amelyek miatt eleve drogozni kezdtek”.
Mások rámutattak, hogy a két évvel ezelőtt életbe léptetett hasonló terv Oregonban nem hozott jelentős eredményeket és Brit Kolumbiában a legtöbb túladagolásos haláleset a városközpontokban történik, ahol a kábítószereket már ténylegesen dekriminalizálták – számolt be a National Post.